Periferik Arter Hastalığı ve Diyabet
Mart 11, 2021
banner
Spontan Koroner Arter Diseksiyonu
Haziran 15, 2021
Periferik Arter Hastalığı ve Diyabet
Mart 11, 2021
banner
Spontan Koroner Arter Diseksiyonu
Haziran 15, 2021

Anti-hipertansif İlaç Tedavisinin Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltmadaki Önemi

anti-hipertansif
Kalp ve damar hastalıkları, dünyadaki hastalığa bağlı ölümlerin büyük bir çoğunluğunun sorumlusudur. Yüksek kan basıncı, kardiyovasküler hastalıklar için önemli bir risk faktörüdür. Dünyadaki inme vakalarının % 54’ünden fazlasının ve iskemik kalp hastalıklarının % 47’den fazlasının altında yatan neden yüksek kan basıncıdır.

The Lancet’te yayınlanan bir çalışma, sistolik kan basıncındaki her 5 mmHg’lik düşüşün, kardiyovasküler olay riskinde yaklaşık %10’luk bir azalmayla ilişkili olduğunu gösterdi. Daha da önemlisi, katılımcıların başlangıç tansiyon değerlerinden bağımsız olarak, hem daha önceden kalp krizi ya da inme geçiren kişiler hem de öncesinde kalp hastalığı öyküsü olmayanlarda tedaviden görülen fayda benzerdi.

Bu çalışma, bu alanda yapılmış en detaylı çalışmalardan biridir. Kan basıncını düşürücü ilaçlarla ilgili 48 randomize çalışmanın meta analizi sonucu, 344.716 kişinin verileri incelenerek çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda kan basıncını düşürücü ilaçların, kardiyovasküler hastalık riski üzerinde önemli bir rolü olduğu görüldü. Araştırmacılar, bu alanda daha fazla çalışmanın gerekli olduğunu da belirttiler.

Yüksek kan basıncının tedavisinde çeşitli anti-hipertansif ilaçlar kullanılır. Tedavide kullanılan ilaçlar ya da ilaç kombinasyonları, hastanın durumuna göre kişiye özel düzenlenir. Yayınlanmış olan bu çalışma, anti-hipertansif tedavinin gelecekte, yalnızca hipertansiyonlu hastalar için değil, normal tansiyon değerlerine sahip fakat yüksek kardiyovasküler riski bulunan hastalar için de koruyucu tedavi olarak uygulanabileceğini önermektedir.

Tabiki bundan normal tansiyonu olan kişiler de antihipertansif ilaç kullanmalı anlamı çıkarılamaz. Burada altının çizilmesi gereken asıl konu kan basıncının kontrol altında tutulmasının kalp ve damar sağlığı açısından ne kadar önemli olduğudur.

Yüksek kan basıncı tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmez. Ancak damarların uzun süreler boyunca yüksek basınca maruz kalması, zamanla damarların yapısında bozulmalara neden olacaktır.

Halihazırda anevrizma ya da ateroskleroz gibi damar hastalıklarına sahip kişilerde ani tansiyon yükselmeleri, ölümle sonuçlanabilecek ciddi sonuçlar doğurabilir. Kontrolsüz hipertansiyon kalp ve damar hastalıkları için birincil risk faktörüdür.

Hipertansiyon ciddiye alınması gereken bir durumdur ve tedavisi şarttır. Bazı hastalar için ilaç tedavisi gerekli olmakla birlikte 1. Evre hipertansiyonu olan kişilerde yaşam tarzı değişiklikleri, tansiyonun düşmesinde etkili olabilir. Yaşam tarzı değişikliklerine rağmen altı aylık süre sonunda tansiyon değerlerinde düşüş olmayan kişilerde ilaç tedavisi gereklidir.

Kalp ve damar hastalıkları risk faktörleri ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız.


Kaynaklar:

Pharmacological blood pressure lowering for primary and secondary prevention of cardiovascular disease across different levels of blood pressure: an individual participant-level data meta-analysis – Lancet. 2021 May 1;397(10285):1625-1636

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir