korona ve kardiyovaskuler sistem
Kalp Hastaları Koronavirüse (COVID-19) Karşı Daha Dikkatli Olmalı
Nisan 13, 2020
koroner-arter
Stabil Koroner Arter Hastalığında Tedavi Yaklaşımı Nasıl Olmalı ?
Haziran 26, 2020
korona ve kardiyovaskuler sistem
Kalp Hastaları Koronavirüse (COVID-19) Karşı Daha Dikkatli Olmalı
Nisan 13, 2020
koroner-arter
Stabil Koroner Arter Hastalığında Tedavi Yaklaşımı Nasıl Olmalı ?
Haziran 26, 2020

Mitral Kapak Darlığında Mitral Balon Valvuloplasti Uygulaması – Örnek Vaka

valvuloplasti-banner

Perkütan Mitral Balon Valvuloplasti işlemi, mitral kapak darlığı durumunda, mitral kapağı genişletmek için kullanılan bir prosedürdür. Cerrahi riski yüksek hastalarda özellikle tercih edilir. Ancak bu yöntemin uygulanamadığı bazı hastalar bulunmaktadır. Bu nedenle hastanın ekokardiyografisi detaylı incelenir ve işleme uygunluk belirlenir.

İşlem anjiyografi laboratuvarında gerçekleştirilir. Kasıkta işlem uygulanacak bölgeye lokal anestezi uygulanır. Buradan toplardamara girilerek, giriş noktasına bir kılıf yerleştirilir ve çalışılacak bölge sabitlenir. Bu kılıf içinden gönderilen ve kateter olarak adlandırılan ince plastik bir tüp ile toplardamar takip edilerek kalbin sağ atriyumuna ulaşılır.

Brockenbourgh İğnesi adı verilen özel bir iğne yardımıyla kalbin üst iki odası (sağ ve sol atriyumlar) arasındaki duvarda küçük bir delik açılır. Bu delik, ucunda bir balon bulunan özel bir kateterin sol atriyuma ulaşması için bir açıklık sağlar.

Kateterin ucundaki balon tam olarak mitral kapağa oturtulur ve burada şişirilip indirilerek, mitral kapak açıklığı arttırılır.

Görselin sağ tarafındaki anjiyo görüntüsü, sol taraftaki çizimin gerçek görüntüsüdür.

Örnek Vaka :

Mitral Balon Valvuloplasti işlemi uyguladığımız 47 yaşında, kadın hasta. Mitral darlık açısından takip altında olan hastanın, yaklaşık 1 ay önce Covid-19 tedavisi tamamlanıyor. Planlanan başka bir operasyon için yapılan ön tetkikleri incelendiğinde, öncelikli olarak mitral darlığa yönelik bir girişim öneriliyor.

İşlem uygulandıktan 1 gün sonra hastamız, sağlıklı olarak taburcu ediliyor.

Mitral Balon Valvuloplasti işlemi, uygun hastalarda oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Her tıbbi işlemde olduğu gibi Mitral Balon Valvuloplasti işleminde de bazı riskler mevcuttur, ancak bu riskler açık cerrahiye oranla oldukça düşük olduğundan, ameliyat riski yüksek hastalar için tedaviyi mümkün kılmaktadır.

Ayrıca, normal şartlarda anjiyografi laboratuvarları yarı steril alanlardır.  Ona uygun kurallar uygulanır. Covid-19 sürecinde tüm girişimsel işlemlerde hem kişisel, hem hastane bazlı ekstra önlemleri uygulayarak tedavilerimizi sürdürmekteyiz.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayarak Mitral Balon Valvuloplasti yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir