featured-image
Genç Yetişkinlerde Kalp Yetersizliği
Ekim 7, 2019
Kalp Hastaları Grip Aşısı Yaptırmalı mıdır?
Aralık 11, 2019
featured-image
Genç Yetişkinlerde Kalp Yetersizliği
Ekim 7, 2019
Kalp Hastaları Grip Aşısı Yaptırmalı mıdır?
Aralık 11, 2019

Yüksek Tansiyon Tedavisi İleri Yaşa Bağlı Beyin Lezyonlarını Azaltabilir

tansiyon-olcumu

Günümüzde artık pek çok kişi yüksek tansiyon tedavisinin kalp krizi, felç veya kalp yetmezliği olasılığını azalttığını biliyor. Yeni yayınlanan bir çalışma, yüksek tansiyon tedavisinin, bir başka ek faydasını daha ortaya koydu. İleri yaştaki kişilerde, düşme, demans ve inme riskini arttıran, beyindeki lezyonlarda azalma sağlayabileceği belirtildi.

AHA Circulation dergisinde yayınlanan çalışmada, 75 yaş üstü 199 kadın ve erkek katılımcı üzerinde yapılan çalışma da, katılımcıların tümünün sistolik kan basıncı (büyük tansiyon) 150 ya da üzerindeydi ve beyin MR’larında ileri yaştaki yetişkinlerde yaygın olarak görülen beyaz madde hiperintens lezyonları olarak bilinen lezyonlar mevcuttu.

Katılımcıların yarısına sistolik kan basıncını 145’e düşürmek ve diğer yarısına ise 130 ve altına düşürmek için ilaç tedavisi uygulandı. Üç yıl sonra, yapılan beyin MR’larında sistolik kan basıncı 130 veya daha düşük olan katılımcılarda, kan basıncı hedefi 145 olanlara göre, beyaz maddede daha az yeni lezyon geliştiği gözlendi.

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, başlarda bu yaştaki yetişkinler için 130mm/Hg sistolik kan basıncı değerinin çok düşük olacağından endişe duyulduğunu, ancak her iki tedavinin de eşit derecede güvenli olduğunu gördüklerini belirttiler. Aslında, sistolik kan basıncı 130 ve altında olan hastalarda daha az sayıda major kalp olayı yaşanırken, beyinlerinde anlamlı oranda daha az hasar gözlendi.

Kılavuzlara göre, 130 veya daha yüksek sistolik kan basıncı olan kişiler yüksek tansiyon hastası olarak kabul edilir. Önceden, bu değer 65 yaş altı kişiler için 140 ve 65 yaş üstü kişiler için 150 idi.

60 yaşına gelindiğinde, kişilerin %10 – 20’si beyaz madde hastalığı olarak da bilinen beyaz madde hiperintens lezyonlarına sahiptir. En fazla 90 yaşın üzerindeki yetişkinlerde görülür.

Beynin bazı bölgeleri görüntülemelerde gri; diğer alanlar ise beyaz görünür. Gri madde, hafızayı, düşünceyi ve hareketi kontrol eden beynin dış katmanında bulunur. Beyaz madde, beynin bir kısmından, diğer kısmına sinyal gönderen sinir lifleri içerir.

Çalışmalar, beyaz madde lezyonlarına sahip kişilerin yüksek oranda inme riski taşıdığını ya da düşünme ve hafıza ile ilgili problemlerin ortaya çıkma riskinin arttığını göstermiştir. Lezyonlar ayrıca sinir liflerinin, kişilerin güvenli bir şekilde yürümesine ve hareket etmesine yardımcı olan mesajları iletmesini de önleyebilir.

Bu çalışma ileri yaştaki kişilerde tansiyon yönetimi ve tedavi yaklaşımları ile ilgili büyük öneme sahiptir. 80 yaş ve üzerinde ve ölümcül bir hastalığı olmayan kişilerin, 10-15 yıl daha yaşam süresi olabilir. Bu süre içinde beynin işleyişi, yaşlıların yaşam kalitesi için büyük önem taşır. Beyaz madde lezyonlarının ilerlemesinin durdurulması, ileri yaştaki kişilerin yaşam kalitelerini arttırabilir.


Kaynak:
  1. Effects of Intensive Versus Standard Ambulatory Blood Pressure Control on Cerebrovascular Outcomes in Older People – AHA Circulation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir